v.2007 syntynyt suomenhevosruuna R.T. Elvis, kotimittauksella säkäk.153cm.
Äärettömän kiltti kaikissa toimissa, mutta reipas ja herkkä ratsastaa.
Vaatii ratsastajaltaan toimivan korsetin ja tukevat pohkeet. Ei koskaan yritä eroon ratsastajastaan.
Hyvä imu esteille ja hyppää hyvin, käyty 80cm kisoissa silloin tällöin ratsastajan koulupainotteisuuden vuoksi.
Maasto- ja liikennevarma, voi mennä niin yksin kuin porukalla. Elvis rakastaa laukkaamista, joten ei ole tavallinen "sunnuntaiajelu ratsu". Vaikka onkin monitoimihevonen: on leikitty länkkää ja WE -treeneissä käyty, on kärrytelty ja laukattu laukkakisoissa itsemme kakkosiksi. Kenttäradalla tai maastoesteillä ei olla käyty.
Ei aloittelijoille, eikä ratsastuskouluun. Herkkä sieluinen suomenmies, joka on parempi yhdelle ihmiselle.
Ei ylläpitoon ja ostaja saa tutkituttaa haluamassaan laajuudessa.
Helppo kuljettaa, menee traileriin lähettämällä ja viihtyy heinien kanssa, matkustaa yksin tai kaverin kanssa. Klippaaminen onnistuu, matolääkkeen syö herkkuna, eikä eläinlääkäri tai kengittäjäkään ole aiheuttanut ongelmia.
Ollut terve kevään kaviomustelmaa lukuun ottamatta (luultavasti kolauttanut maastossa kavion kiveen, ei teettänyt edes kaviopaisetta). Noin vuosi sitten käytiin hiekkahuuhtelussa, kun hiekkaa oli kulkeutunut heinän mukana mahaan ja psylliumkuuri oli juuri vasta syötetty. Ei kontrollitarvetta tälle, mutta syötetty psylliumkuurit keväisin ja syksyisin.
Instagramista löytyy videoita ja kuvia @r.t.elvis
Mahdollisuus ostaa estesatula ja muita varusteita mukaan.
Kouluvideo: https://www.youtube.com/watch?v=WbA4BCtRtPc&feature=youtu.be
Valmennus: https://www.youtube.com/watch?v=Dl25h4WgeQ4&feature=youtu.be